Podróże Julii wśród Seniorów 2013

Fundacja Wiewiórki Julii wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej organizuje bezpłatne seminarium dotyczące higieny jamy ustnej w Szpitalu Uzdrowiskowym nr 4 Dom Zdrojowy w Ciechocinku.

Pensjonariusze Domu Zdrojowego w Ciechocinku mieli okazję uczestniczyć w pilotażowym projekcie realizowanym w ramach Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Seminarium było bezpłatne, w całości finansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Fundację Wiewiórki Julii. Realizowany przez nas program nie był połączony z żadną akcją promocyjną ani sprzedażową.

Aktualności

wrzesień 11, 2013

Ostatnia Podróż Wiewiórki Julii wśród seniorów

Czwarte szkolenie z cyklu Podróży Wiewiórki Julii wśród Seniorów zakończyło nasz projekt wielkim sukcesem! Przeszkoliliśmy ponad […]
wrzesień 4, 2013

Szkolimy w Domu Zdrojowym w Ciechocinku

Wczorajsza frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii przeszkolili ponad 60 osób. W pewnym […]
sierpień 30, 2013

DJ Vika, Ambasadorka Podróży Julii wśród seniorów

Prezentujemy Wam Ambasadorkę Podróży Wiewiórki Julii wśród seniorów.  Ta niesamowita i ciepła 74-letnia dj-ka, pomimo napiętego […]

Program:

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Efektem prawidłowej higieny jamy ustnej są mocne zęby i zdrowo wyglądające dziąsła. Na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej? Jaką szczoteczkę wybrać? Jakie są techniki szczotkowania zębów? Jaka jest rola pasty w szczotkowaniu i jaki jest jej skład? Dlaczego należy płukać jamę ustną i czym? Na te i inne pytania odpowie wykwalifikowana kadra Fundacji Wiewiórki Julii

Paradontoza cichy zjadacz dziąseł

Dawniej nie uważano jej za chorobę?
– Mówiło się, że wypadanie zębów to część normalnego procesu starzenia się. Człowiek siwieje, włosy wypadają, więc zęby też się chwieją i wypadają. Co prawda nie każdy na starość łysieje i traci zęby, ale długo twierdzono, że nie ma to nic wspólnego z chorowaniem.

Do zmiany sposobu myślenia przyczyniły się m.in. coraz liczniejsze w latach 80. i 90. procesy w Stanach. Pacjenci, którzy regularnie chodzili do dentysty, a mimo to tracili zęby, zaczęli oddawać sprawy do sądu. I lekarze postanowili się do tego wziąć.

Paradontoza jest chorobą cywilizacyjną?

– Nie. Jej ślady widać już na mumiach egipskich. Chorobą naszej cywilizacji jest natomiast próchnica. To efekt jedzenia sacharozy, którą uwielbiają wywołujące próchnicę paciorkowce.

Na czym polega profesjonalne czyszczenie zębów chroniące przed paradontozą?
– Na niezwykle dokładnym czyszczeniu płytek tworzących się pod dziąsłami. Specjalnym metalowym pręcikiem sprawdza się głębokość kieszonek przy każdym zębie. Jeśli kieszonka krwawi, to znaczy, że może się tam rozwijać płytka, a wtedy należy doszczętnie ją usunąć. Godzina na fotelu jak nic. Niezbyt miły zabieg, ale skuteczny. I trzeba go powtarzać co pół roku. Takie są przynajmniej standardy w Ameryce.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75400,11192004,Paradontoza__cichy_zjadacz_dziasel.html#ixzz2aWz5rBgp

Podstawy zdrowej diety

Specjaliści proponują nam nowy sposób zdrowego odżywiania, w którym podstawę codziennej diety stanowi… aktywność fizyczna. Jakie są zasady nowej piramidy zdrowego żywienia? Czego powinno się znaleźć w zdrowej diecie najwięcej, a czego najmniej?

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/Piramida-zdrowego-zywienia-podstawa-zdrowej-diety-jest-sport_36300.html

Wpływ nieleczenia zębów na choroby układu krążenia i serca

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych chorób. Rozwój bakterii w płytce nazębnej prowadzi do zapalenia tkanek przyzębia, które może:
  • przyczyniać się do rozwoju miażdżycy, powodującej zawał mięśnia sercowego czy udaru mózgu
  • stymulować redukcję kości w osteoporozie
  • zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka
  • wywoływać stany zapalne układu oddechowego
  • zaburzać leczenie cukrzycy, a przez to prowadzić do powstania powikłań cukrzycowych

Organizatorzy:

Partnerzy: