[block-znak]
Dentobus Wiewiórki Julii

Po Polsce jeżdżą już mammobusy i krwiobusy – niedługo na Polskich drogach pojawią się dentobusy Wiewiórki Julii. Nasz pomysł jest odpowiedzią na niepokojące statystyki stanu zębów najmłodszych. Aż 90% sześciolatków ma problem z próchnicą, co przekłada się na późniejszy stan zębów stałych. Kiedyś w każdej szkole był stomatolog. Jego miejsce zajęły sklepiki ze słodyczmi i napojami. Co dalej z przyszłością zębów naszych dzieci? Naszą odpowiedzią jest dentobus, który oferować będzie kompleksową opiekę stomatologiczną.

Dentobus, czyli autobus z gabinetem i zespołem stomatologów na pokładzie ma na celu ratowanie fatalnego stanu zębów u polskich dzieci. To cel Fundacji Wiewiórki Julii.

W 2008 roku pojawiły się w ramach NFZ-u tzw. ogólnostomatologiczne kontrakty dla dzieci. To rozwiązanie połączone z projektem mobilnych dentobusów (Fundacja Wiewiórki Julii docelowo planuje zakupić i wyposażyć trzy autobusy) dają nadzieję na równy dostęp do walki z próchnicą.

Mobilna opieka medyczno – stomatologiczna to rzecz sprawdzona i dobra: z powodzeniem działa w wielu krajach świata. Dentobus pojawi się w pierwszej kolejności w małych miastach i wsiach, tam gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Projekt ma charakter cykliczny, a jego zasięg z roku na rok coraz większy. Projekt uzyskał poparcie:

  • Rzecznika Praw Dziecka,
  • Kapituły Orderu Uśmiechu,
  • Pierwszej Damy – poprzez przewodnictwo w Komitecie Honorowym Roku Janusza Korczaka


[/block-znak]