Podróże Julii wśród Seniorów 2014

Fundacja Wiewiórki Julii wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych ASOS 2014-2020 zorganizowała bezpłatne seminarium z zakresu higieny jamy ustnej i ochrony zdrowia dla słuchaczy warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Projekt realizowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych był współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W ramach projektu „Podróże Julii wśród seniorów – kontynuacja”, kadra lekarzy stomatologów Fundacji Wiewiórki Julii przeprowadziła cykl wykładów, które objęły 500 osób w przedziale wiekowym 60+.

Szkolenia były bezpłatne, w całości finansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Fundację Wiewiórki Julii. Realizowany przez nas program nie był połączony z żadną akcją promocyjną ani sprzedażową.

Aktualności:

listopad 27, 2014

Podsumowanie projektu „Podróże Julii Wśród seniorów”

Tegoroczna edycja projektu Podróże Julii wśród seniorów odbyła się w Warszawie. W ramach Programu Senioralnego przeszkoliliśmy […]
listopad 14, 2014

Podróże Julii wśród seniorów – kontynuacja

Obok paradontozy największym zainteresowaniem słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku cieszyła się część wykładu poświęcona implantologii. Wstawianie implantów […]
listopad 12, 2014

Podróże Julii wśród seniorów – kontynuacja

Podczas II edycji Podróży Julii wśród seniorów słuchacze warszawskich Uniwersytetów Trzeciego wieku zadawali lekarzom mnóstwo pytań, m.in. o […]

Program:

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Efektem prawidłowej higieny jamy ustnej są mocne zęby i zdrowo wyglądające dziąsła. Na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej? Jaką szczoteczkę wybrać? Jakie są techniki szczotkowania zębów? Jaka jest rola pasty w szczotkowaniu i jaki jest jej skład? Dlaczego należy płukać jamę ustną i czym? Na te i inne pytania odpowie wykwalifikowana kadra Fundacji Wiewiórki Julii

Paradontoza cichy zjadacz dziąseł

Dawniej nie uważano jej za chorobę?
– Mówiło się, że wypadanie zębów to część normalnego procesu starzenia się. Człowiek siwieje, włosy wypadają, więc zęby też się chwieją i wypadają. Co prawda nie każdy na starość łysieje i traci zęby, ale długo twierdzono, że nie ma to nic wspólnego z chorowaniem.

Do zmiany sposobu myślenia przyczyniły się m.in. coraz liczniejsze w latach 80. i 90. procesy w Stanach. Pacjenci, którzy regularnie chodzili do dentysty, a mimo to tracili zęby, zaczęli oddawać sprawy do sądu. I lekarze postanowili się do tego wziąć.

Paradontoza jest chorobą cywilizacyjną?

– Nie. Jej ślady widać już na mumiach egipskich. Chorobą naszej cywilizacji jest natomiast próchnica. To efekt jedzenia sacharozy, którą uwielbiają wywołujące próchnicę paciorkowce.

Na czym polega profesjonalne czyszczenie zębów chroniące przed paradontozą?
– Na niezwykle dokładnym czyszczeniu płytek tworzących się pod dziąsłami. Specjalnym metalowym pręcikiem sprawdza się głębokość kieszonek przy każdym zębie. Jeśli kieszonka krwawi, to znaczy, że może się tam rozwijać płytka, a wtedy należy doszczętnie ją usunąć. Godzina na fotelu jak nic. Niezbyt miły zabieg, ale skuteczny. I trzeba go powtarzać co pół roku. Takie są przynajmniej standardy w Ameryce.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75400,11192004,Paradontoza__cichy_zjadacz_dziasel.html#ixzz2aWz5rBgp

Podstawy zdrowej diety

Specjaliści proponują nam nowy sposób zdrowego odżywiania, w którym podstawę codziennej diety stanowi… aktywność fizyczna. Jakie są zasady nowej piramidy zdrowego żywienia? Czego powinno się znaleźć w zdrowej diecie najwięcej, a czego najmniej?

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/Piramida-zdrowego-zywienia-podstawa-zdrowej-diety-jest-sport_36300.html

Protetyka i Protezowanie

Wstawianie implantów i protez jest obecnie najpowszechniej stosowanym przez lekarzy rozwiązaniem podczas leczenia pacjentów mających braki zębowe. W zależności od stanu jamy ustnej pacjenta i braków w uzębieniu lekarz specjalista protetyk może zaproponować różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne.

Prawa Pacjenta

Każdy pacjent powinien znać swoje prawa i umieć z nich korzystać. Najważniejsze prawo, gwarantowane przez konstytucję, to prawo do ochrony zdrowia. Pacjentom przysługuje też wiele innych praw wynikających z ustawy o prawach pacjenta.

Organizatorzy:

Partnerzy: