Stan uzębienia wśród polskich dzieci pozostawia wiele do życzenia, a statystyki próchnicy są zatrważające. Próchnica jest chorobą najczęściej występująca wśród schorzeń w jamie ustnej, dotyczy ona zarówno dzieci jak i dorosłych. Występuje u 35–50% dzieci między 2 a 3 rokiem życia, u 56–60% dzieci między 3 a 4 rokiem życia, u prawie 100% dzieci między 6 a 7 rokiem życia, a blisko 90% 12-letnich dzieci również na nią cierpi.
Do powstania próchnicy potrzebujemy, aż 4 czynników. Wśród nich na największą uwagę należy zwrócić na bakterie płytki nazębnej (czyli inaczej brudne zęby) oraz cukier/kwas czyli nieprawidłowa dieta, pozostałe dwa czynniki to czas i podatność zębów.
Obecnie największym problemem nieprawidłowej domowej higieny jamy ustnej jest: za krótki czas szczotkowania zębów oraz nieodpowiednia metoda. Wiąże się to głownie z brakiem edukacji i dostępu do edukacji. Zarówno dzieci, jak i dorośli nie maja skąd czerpać informacji o prawidłowej higienie jamy ustnej, w gazetach się o tym nie pisze, a jak pokazują statystki tylko 35,2 % mieszkańców Polski odwiedziło gabinet stomatologiczny w ostatnich 12 miesiącach.
Naprzeciw braku edukacji wyszła Fundacja Wiewiórki Julii, która od przeszło 13 lat organizuje Podróże Wiewiórki Julii. My wolontariusze jeździmy po placówkach oświatowych w całej Polsce ucząc najmłodszych o podstawowych zasadach dbania o zęby. Cykl ten składa się z 5 spotkań o różnych zagadnieniach: pierwszy to higiena jamy ustnej, podczas których opowiadamy o podstawowych zasadach „zdrowego zęba” czyli jaką metodą oczyszczać powierzchnie zębów, ile czasu myć zęby i kiedy. Podczas tego spotkania pokazujemy również rożne rodzaje szczotek, wielkości główki, twardości włókien oraz podzial na wiek. Drugie spotkanie dotyczy diety: jak się prawidłowo odżywiać, dlaczego powinniśmy unikać przekąsek. Na trzecim spotkaniu omawiamy budowę jamy ustnej i zębów, jakie mamy rodzaje uzębienia, jakie grupy zębowe i za co odpowiada dany ząb. Czwarte spotkanie (chyba mi najbliższe) dotyczy brudów na zębach – płytka bakteryjna, kamień nazębny i osad, opowiadamy co możemy mechaniczne usunąć w domu, a co w gabinecie higieny. Ostatnie spotkanie to temat próchnicy – jednej z chorób jamy ustnej. Pokazujemy na nim dużo zdjęć, tłumaczymy, jak powstaje próchnica, jak wygląda jej stan początkowy, jak szybko się rozwija. Do tej pory wyedukowaliśmy ponad 193 tysiące dzieci. Udział placówki w projekcie jest bezpłatny, a już od czerwca można zapisywać się na kolejny rok szkolony 2025/2026 poprzez maila: fundacja@wiewiorkajulia.pl lub telefonicznie: +48 698 767 148.
Innymi projektami Fundacji jest bezpłatne leczenie dzieci z Domów Dziecka, jak czytamy na stronie www.fundacjawiewiorkijulii.pl akcja podzielona jest na kilka etapów: badania przeglądowe, zabiegi higienizacyjne, instruktaż, fluoryzacja, zabiegi stomatologii zachowawczej, endodontycznej i ortodoncji.
W 2013 roku Fundacja rozpoczęła opiekę stomatologiczną wychowanków Domu Dziecka w Erewaniu, stolicy Armenii. Pierwszym krokiem było wybudowanie i wyposażenie gabinetu stomatologicznego w placówce. Obecnie w gabinecie działa dynamiczny zespół wolontariuszy, który świadczy pomoc. Dzięki temu ponad 100 wychowanków domu dziecka w Erewaniu ma dostęp do profesjonalnej, kompleksowej opieki stomatologicznej oraz korzysta z w pełni wyposażonego gabinetu.
W sierpniu 2013 roku Fundacja Wiewiórki Julii nawiązała współpracę z Fundacją „A Kogo?” oraz Kliniką Budzik. W ramach tej inicjatywy nasi wolontariusze przeprowadzili bezpłatne badania dentystyczne, w których dotychczas wzięło udział ponad 70 pacjentów kliniki.
Dzięki zaangażowaniu Fundacji w Klinice BUDZIK powstał w pełni wyposażony gabinet stomatologiczny. Pomieszczenia zostały dostosowane do potrzeb pacjentów, a dostępność nowoczesnego sprzętu umożliwia świadczenie kompleksowej i wysokiej jakości opieki dentystycznej. Wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii odwiedzali małych pacjentów „Budzika” raz w miesiącu.
Jednym z celów Fundacji jest sfinansowanie i wdrożenie krajowego projektu mobilnej opieki medyczno-stomatologicznej „Dentobus”. Ten specjalistyczny autobus z gabinetem i zespołem stomatologów na pokładzie ma na celu poprawę stanu jamy ustnej u polskich dzieci. Pragniemy wyruszyć z nim w Polskę – tam, gdzie brakuje gabinetów stomatologicznych, gdzie rodzice nie dysponują środkami na wizyty, aby dotrzeć do tych dzieci, które najbardziej tego potrzebują.
Najnowszym projektem Fundacji Wiewiórki Julii jest Akademia IT dla dzieci w Armenii – TECH_LAB. Jest to projekt międzynarodowy. Rozpoczynamy tworzenie nowoczesnego centrum innowacji i technologii, które będzie wspierać lokalne talenty i napędzać rozwój branży tech w regionie.
Już na pierwszy weekend maja zaplanowana jest wizyta naszego zespołu HIG (Humanitarian Innovation Group) oraz start zajęć i treningów dla przyszłych edukatorów! Projekt realizujemy w ramach Konsorcjum Filantropijnego min. z Panią Omeną Mensah, budując przestrzeń, w której młodzi ludzie będą mogli się uczyć, rozwijać i tworzyć przełomowe rozwiązania technologiczne.
Jako higienistka stomatologiczne jednym z moich zadań jest właśnie promocja zdrowia; edukacja pacjentów, prowadzenie prelekcji, dlatego z Fundacją Wiewiórki Julii jestem związana o samego początku, zarówno od początku mojej pracy zawodowej, jak i początku działalności Fundacji. Od ponad 15 lat raz w tygodniu jeżdżę do przedszkoli i szkół na terenie Warszawy i okolic opowiadając o zdrowych zębach i ich wpływie na nasze ciało i umysł. Cieszy mnie ogromne zainteresowanie dzieci tematem zdrowych zębów. Dzieci, szczególnie te starsze naprawdę dużo wiedzą, i tym bardziej cieszę się, że informacje przekazane przeze mnie podczas spotkania, przynoszą do domu i edukują najbliższych – rodziców, dziadków, rodzeństwo. To młode obecnie pokolenie ma szanse na redukcję próchnicy i chorób dziąseł, nie tylko dzięki lepszemu dostępowi do opieki stomatologicznej czy produktów do higieny jamy ustnej, ale właśnie przez liczne programy edukacje.
Mgr lic hig. stom Paulina Mintzberg-Wachowicz