4 września w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka, odbyło się spotkanie prasowe poświęcone uruchomieniu ogólnopolskiego projektu mobilnej opieki stomatologicznej – Dentobus Wiewiórki Julii. Konferencja została zorganizowana przez Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka i dr Dżuliettę Kiworkową, prezesa Fundacji Wiewiórki Julii.
Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak Honorowy Patron akcji zatroskany o stan uzębienia dzieci w Polsce, od początku objęcia funkcji postulował, aby polepszyć dostęp najmłodszych obywateli do podstawowej opieki stomatologicznej. Widząc problem likwidowanych gabinetów stomatologicznych w szkołach i przedszkolach oraz znaczne ograniczenia w dostępie do publicznej opieki stomatologicznej – szczególnie w małych miejscowościach i na wsi – wielokrotnie wskazywał właściwym instytucjom na możliwość stworzenia mobilnych gabinetów, tzw. dentobusów. Dzisiaj ten postulat dzięki staraniom Fundacji Wiewiórki Julii staje się rzeczywistością i tysiącom dzieci zostaje stworzona możliwość poprawy stanu zdrowia.
Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia oparty na przeprowadzonych w ramach programu „Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej” z 2011 roku, wskazuje na poważny problem próchnicy wśród małoletniej populacji Polaków. Statystyki są alarmujące i wynoszą odpowiednio:
Przyczyn złego stanu uzębienia u małoletnich Polaków jest wiele. Do najważniejszych zaliczamy:
Światowa Organizacja Zdrowia nakłada na nasz kraj obowiązek zmniejszenia wskaźnika próchnicy u dzieci do poziomu 80%. Ma on zostać spełniony do 2020r.
Konieczne jest zatem zabezpieczenie dotychczas funkcjonujących gabinetów stomatologicznych w szkołach, szczególnie, że jest to miejsce, w którym świadczenia stomatologiczne mogą otrzymać dzieci z rodzin o niskich dochodach oraz te z rodzin wielodzietnych – podkreśla Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Wyniki badań stanu uzębienia dzieci są na tyle niepokojące, że upoważniają do podejmowania niekonwencjonalnych metod jego poprawy, do których zaliczam tzw. dentobusy – konkluduje Rzecznik.
Dentobus Wiewórki Julii
Po Polsce jeżdżą już mammobusy i krwiobusy – niedługo na Polskich drogach pojawią się dentobusy Wiewiórki Julii. Kiedyś w każdej szkole był stomatolog. Jego miejsce zajęły sklepiki ze słodyczmi i napojami. Co dalej z przyszłością zębów naszych dzieci? Odpowiedzią Fundacji Wiewiórki Julii jest dentobus, który oferować będzie kompleksową opiekę stomatologiczną.
Dentobus, czyli autobus z gabinetem i zespołem stomatologów na pokładzie ma na celu ratowanie fatalnego stanu zębów u polskich dzieci.
Mobilna opieka medyczno – stomatologiczna to nie nowość. Ta inicjatywa z powodzeniem działa w wielu krajach świata, m.in. w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Niemczech, czy Francji. W Polsce, Dentobus Wiewiórki Julii pojawi się w pierwszej kolejności w małych miastach i wsiach, wszędzie tam gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.
Fundacja Wiewiórki Julii to pierwsza tego rodzaju organizacja pożytku publicznego w kraju, która zapewnia kompleksową opiekę stomatologiczną dzieci. Jej celem jest zebranie środków na zakup i wyposażenie początkowo jednego, a w kolejnych latach trzech dentobusów, które będą przemierzać całą Polskę celem zapewnienia pomocy stomatologicznej najmłodszym.
Docelowo w każdym dentobusie Fundacji Wiewiórki Julii znajdzie się miejsce dla trzech unitów stomatologicznych, obsługiwanych przez grupę dwudziestu wolontariuszy – stomatologów. Ze wstępnych szacunków wynika*, iż miesięcznie fundacja skonsultuje i w razie potrzeby wyleczy 450 dzieci. Przewidywany koszt zakupu i wyposażenia jednego dentobusu kształtuje się na poziomie 1,5 mln złotych.
W celu realizacji powyższego projektu, Fundacja Wiewiórki Julii poprosiła o kalkulacje firmy, które profesjonalnie zajmują się budową i wyposażeniem mobilnych jednostek medycznych. Zgłoszenia spływają m.in. z Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Zwycięski projekt Fundacja Wiewiórki Julii przedstawi pod koniec roku.
Podróże Julii
Do czasu pozyskania funduszy na realizację projektu Dentobus Wiewiórki Julii, zespół stomatologów wyruszy w kraj samochodami wyposażonymi w podręczny sprzęt stomatologiczny, aby skutecznie diagnozować dzieci. Całość w ramach cyklu Podróże Julii.
Akcja wystartuje już 20 września. Badania odbywać się będą cyklicznie, w każdy czwartek i piątek, począwszy od województwa mazowieckiego. Każda placówka – szkoła, dom dziecka może zgłosić się do udziału w bezpłatnej akcji poprzez wypełnienie formularza na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl. Powyższe działanie pozwoli na przygotowanie wstępnej dokumentacji medycznej małych pacjentów w poszczególnych miejscowościach, a także na opracowanie harmonogramu badań i mapy miejscowości dla projektu Dentobus Wiewórki Julii.
Tramwaje Zdrowego Uśmiechu
Powyższe aktywności fundacja zainauguruje akcją Tramwaje Zdrowego Uśmiechu, którą organizuje we współpracy ze Spółką Tramwaje Warszawskie oraz Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii, pomysłodawcą akcji.
W dniu 12 września, który jest jednocześnie Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej w zajezdni tramwajowej na Woli, przy ul. Siedmiogrodzkiej 20 w Warszawie odbędzie się dzień bezpłatnych badań dla najmłodszych, połączony ze zwiedzaniem zajezdni. Dzieci będą badane pod kątem zmian próchnicowych, wad zgryzu oraz nowotworowych zmian w jamie ustnej. Następnie odbędą szkolenia z zakresu higieny jamy ustnej, prawidłowego szczotkowania zębów oraz pierwszej pomocy.
Natomiast dnia 15 września pojawi się na warszawskich ulicach specjalny tramwaj Wiewiórki Julii, w którym zespół lekarzy Fundacji Wiewiórki Julii wraz z przyjaciółmi fundacji – Henryką Krzywonos i Dorotą Wellman będą szerzyć ideę zdrowego uśmiechu. Linia tramwaju Wiewiórki Julii będzie kursować w godz. 10:00 – 14:00 przemierzając trasę: Pl. Narutowicza – Al. Jerozolimskie – Most Poniatowskiego – Al. Waszyngtona – Wiatraczna . Pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad stomatologicznych. Przejazd tramwajem Wiewiórki Julii w tym dniu będzie bezpłatny.
„Tramwaje Warszawskie przyjazne ludziom i miastu” zgodnie z tym hasłem Spółka wspiera tę akcję, ponieważ profilaktyka zdrowotna jest najlepszym sposobem troski o zdrowie. Warto brać udział w tego rodzaju inicjatywach, mając na uwadze wspólne dobro i zdrowie naszych najmłodszych – zaznacza Krzysztof Karos, Prezes Tramwajów Warszawskich Sp. z.o.o
*Założenia dotyczą jednego dentobusu